• www.vcelivosk.sk
 • Kontaktujte nás
  0918 079 221
  Po - Pia: 8:00 - 14:00
 • Môj profil
 • 2 ks
  za 382.50 €
vcelivosk.sk
 • Výroba sviečok zo včelieho vosku
  Široký sortiment na výrobu sviečok zo včelieho vosku
 • Sviečky zo včelieho vosku
  Rozmanitý výber foriem na výrobu sviečok
 • 1
 • 2
  

Čo je včelí vosk

Pod slovom vosk rozumieme široký sortiment výrobkov, pričom je treba si uvedomiť základný rozdiel medzi umelým voskom (vyrábaným z ropných derivátov - parafín) a prírodným voskom.


Prírodný vosk je zmes rôznych mastných kyselín (pozostáva z uhľovodíku, mono, di a triesterov, z voľných kyselín, atď.), bohatých na cenné a unikátne látky. Včely produkujú vosk prostredníctvom žliaz na spodnej strane bruška medzi 3 a 6 článkom. Voskové šupinky potom použijú ku stavbe pláštov. 1 kg včiel môže vyprodukovať až 0,5 kg vosku.


Včelí vosk kvôli špeciálnym fyzikálnym a chemickým vlastnostiam má rôznu formu využitia. Včelí vosk je produktom včiel, ktorý ľudia využívajú už tisíce rokov. V starodávnom Egypte používali vosk aj na balzamovanie múmií. Vosk nie je škodlivý pre ľudský organizmus. Najznámejšou formou potravy so včelím voskom je med v plástoch pričom vosk sa pri konzumovaní vypľúva.  


Ďalšiu formu využitia má vosk v kozmetike, nakoľko má výraznú ochrannú funkciu. Využitie vosku je v kozmetike značné, napríklad v dezodorantoch, očných krémoch, krémoch na pokožku, v kondicionéroch. Využíva sa aj v medicíne ako tenký film na tabletkách, a napomáha tak postupnému rozpúšťaniu sa. Vosk sa ďalej využíva pri baleniach, pri lakovaní a ošetrení povrchu dreva a kovu.


Tavenie vosku začína už pri cca 62°C, pričom pri nízkych teplotách (0) sa vosk ľahko láme. Vosk je tvarovateľný už aj pri cca 35°C. Farba vosku závisí od jeho veku, využitia včelami. Panenský vosk má v podstate bielu, jemne žltkastú farbu. Klasický plášť má žltú farbu až tmavo hnedú, ktorá je spôsobená znečisťovaním. Farbu vosku ovplyvňuje aj peľ, ktorý v pláštoch ukladajú včely. Najviac farbí peľ zo slnečnice, maku, repky.

Včelí vosk, ako obchodný tovar sa odlieva do blokov, resp. rôznych tvarov. V našej ponuke nájdete rôzne výrobky, ale aj surový vosk.
 

APIPRODUKT® s.r.o.
Klementa Gottwalda 68
991 06 Želovce

Mobil:     +421 918 079 221
Telefón:  +421 47 489 30 41, +421 47 489 31 14
E-mail:    info@vcelivosk.sk